ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Savci  >  Letouni  >  Netopýr Saviův

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

ZVUKY ŽIVOČICHA

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :3024.10
řád :Letouni
čeleď :Netopýrovití
rod :Netopýr
druh :

Netopýr Saviův

vědecký název :Hypsugo savii
výskyt :Vyskytuje se v jižní části západní poloviny palearktické oblasti od Kanárských ostrovů, severní Afriky, Portugalska a Francie přes Švýcarsko, Itálii, Rakousko, Maďarsko a Balkán na Krym, Kavkaz a dále od Turecka, Libanonu, Sýrie, Izraele do střední Asie a Afghánistánu. V Evropě leží těžiště jeho rozšíření ve Středomoří a na Balkáně, mimo tuto oblast je známý jen z jednotlivých nálezů. Opakované nálezy z posledního desetiletí z území severně od Alp svědčí pro rozšiřování areálu.
výskyt v ČR :U nás byl poprvé zjištěn v roce 2001 v Žabčicích (20 km jižně od Brna) a druhý nález pochází přímo z Brna (zima 2003).
popis :Menší netopýr (dříve řazený do rodu Pipistrellus) připomínající celkovým vzhledem a kontrastním zbarvením netopýra severního, avšak zřetelně menší. Má výrazně kratší chodidlo i prsty zadní nohy (pod 8 mm), podobně jako předchozí dva druhy postrádá epiblemu a špička ocasu přesahuje o 2-5 mm okraj ocasní blány (spolehlivé odlišení od netopýrů rodu Pipistrellus, vedle znaků na lebce či penisové kosti). Zbarvení bývá proměnlivé, typické jsou však dvoubarevné chlupy hřbetu - hnědé naspodu a zlatavé či světle okrové v horní polovině.
způsob života :Je typickým obyvatelem skalních stanovišť, který osídluje štěrbinové úkryty na skálách nebo různých budovách (spáry ve zdech, případně skuliny ve střešní krytině). Na podobných místech patrně i zimuje. Konkrétních údajů o způsobu života je však dosud málo. V jižní Evropě loví v bezprostředním okolí skalních stěn, občas nad vodními nádržemi a v jejich blízkosti. Potrava se skládá hlavně z drobných motýlů a různých zástupců dvoukřídlých, křísů i mšic.
rozšíření v ČR :1 - ojedinělý
hmotnost těla (G) :4-9 g
délka těla (LC) :42-52 mm
délka ocasu (LCd) :34-40 mm
délka zadního chodidla : (LTp)-
výška ušního boltce (LA) :10-17 mm
délka předloktí (LAt) :31-38 mm
výška ušního víčka - tragu : (LT)4-7 mm
výška v kohoutku (AC) :-
poznámka :Echolokace: Poměrně silné FM hlasy (60-30 kHz), pravidelně s 2. harmonickou sérií, nejvyšší intenzitou v rozmezí 34-38 kHz a nepravidelným rytmem 3-5 hlasů/s. Při letu na volném prostranství vydává dlouhé pulsy (ca 12 ms) takřka CF (35-32 kHz).Sponzor stránek