ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Savci  >  Šelmy  >  Norek evropský

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

ZVUKY ŽIVOČICHA

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :3065.00
řád :Šelmy
čeleď :Lasicovití
rod :Lasice
druh :

Norek evropský

vědecký název :Mustela lutreola
výskyt :Zatímco kdysi obýval lesnaté oblasti od západního pobřeží Evropy po Ural a Kavkaz, do současnosti se ve zbytkových populacích udržel jen v severním Španělsku, západní Francii, v Pobaltí (Litvě, Estonsku a Bělorusku) a v deltě Dunaje.
výskyt v ČR :O jeho doznívajícím výskytu na našem území však máme jen pár konkrétnějších zpráv - z Javorné na Šumavě (18. století), z okolí Františkových Lázní (1842) a z Hluboké nad Vltavou (1843). Poslední český norek byl uloven na Jindřichohradecku v roce 1896, z Moravy je nejistý údaj z roku 1898 (Hranice na Moravě).
popis :Ve srovnání s minkem je norek evropský trochu menší a má bílé dolní i horní rty a špičku čenichu, u některých jedinců je bílá skvrna i na hrdle; jinak je tmavohnědý.
způsob života :Způsobem života se od minka příliš neliší. Drží se podél potoků, bystřin, malých řek a vodních nádrží, v bažinách i záplavových územích. Dobře plave i se potápí. V jeho jídelníčku převažují drobní hlodavci (asi 29 %), ptáci (4,5 %), žáby (18 %), ryby (35 %), hmyz (3,5 %) a raci (7 %). Páření probíhá na přelomu zimy a jara, doba březosti je 35 až 45 dní (obvykle bez prodloužené březosti) a 4-5 (3-7) mláďat se rodí jednou ročně v dubnu až červnu.
rozšíření v ČR :0 - vyhubený
hmotnost těla (G) :0,4-1,1 kg
délka těla (LC) :28-44 cm
délka ocasu (LCd) :12-20 cm
délka zadního chodidla : (LTp)5-6,5 cm
výška ušního boltce (LA) :2-2,5 cm
délka předloktí (LAt) :-
výška ušního víčka - tragu : (LT)-
výška v kohoutku (AC) :-
poznámka :Návrat norka evropského do naší přírody cestou reintrodukce (tj. vypouštění jedinců odchovaných v zajetí či odchycených v místech přirozeného výskytu) znemožňuje současná expanze norka amerického.Sponzor stránek