ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Savci  >  Šelmy  >  Mýval severní

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

ZVUKY ŽIVOČICHA

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :3073.00
řád :Šelmy
čeleď :Medvídkovití
rod :Mýval
druh :

Mýval severní

vědecký název :Procyon lotor
výskyt :Pochází ze Severní Ameriky, v roce 1934 byl vypuštěn v Hessensku a dnes obývá kromě německého území i státy Beneluxu, Švýcarsko a částečně Francii. Zdomácněl i v Bělorusku i jinde v Pobaltí, a také v sousedním Rakousku.
výskyt v ČR :Stále častěji proniká i na naše území, zejména na jižní a střední Moravu.
popis :Středně velká medvídkovitá šelma s krátkým tělem, delším úzkým ocasem, hustou srstí a s nápadně pohyblivými prsty zvláště na předních končetinách. Nevýrazné šedohnědé zbarvení zpestřuje charakteristická černobílá maska na hlavě a tmavě pruhovaný ocas (obvykle 7 „kroužků"). V mysliveckých kruzích bývá často zaměňován s psíkem mývalovitým, který sice má podobnou obličejovou masku, ale liší se postavou, držením těla i tvarem a zbarvením ocasu stejně jako i způsobem života. Starší název: medvídek mýval.
způsob života :Ponejvíce se drží poblíž vod a v listnatých či smíšených lesích. Převažuje samotářský způsob života, i když jsou známé případy výskytu více jedinců pohromadě. Dobře šplhá po kmenech i v korunách stromů. Ukrývá se v dutinách, ve skalách nebo obsadí opuštěné úkryty jiných zvířat (nory lišek a jezevců, hnízda dravců apod.). Ožívá s příchodem soumraku a v noci, dlouhodobě se pohybuje se na území o rozloze až několika set hektarů. V potravě je nevybíravý - jeho jídelníček zahrnuje různé plody (bukvice, žaludy), polní plodiny (kukuřici, brambory), drobné zemní i vodní živočichy (mlže, raky, žáby i rybky), vajíčka a mláďata ptáků. Páří se v zimě, doba březosti trvá okolo 63 dní a ve vrhu mívá 4-5 (3-7) mláďat. Oči otevírají po 3 týdnech, sají 7 týdnů a osamostatňují se asi po půl roce života. V přírodě se mýval severní dožívá 17 let. Nežádoucí druh lovné zvěře.
rozšíření v ČR :1 - ojedinělý
hmotnost těla (G) :4-10 kg
délka těla (LC) :40-70 cm
délka ocasu (LCd) :16-30 cm
délka zadního chodidla : (LTp)9-13 cm
výška ušního boltce (LA) :3,5-7 cm
délka předloktí (LAt) :-
výška ušního víčka - tragu : (LT)-
výška v kohoutku (AC) :35-40 cm
poznámka :Sponzor stránek