ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Obojživelníci a plazi  >  Mloci  >  Čolek hranatý

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

ZVUKY ŽIVOČICHA

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :5003.00
řád :Mloci
čeleď :Mlokovití
rod :Čolek
druh :

Čolek hranatý

vědecký název :Triturus helveticus
výskyt :Západoevropský lesní druh vyšších poloh. V ČR byl poprvé zjištěn v roce 1990. Dosud známé lokality v Krušných horách leží ve výškách 540-820 m n. m.
popis :Samice dosahují 10 cm, samci do 8,5 cm. Je velmi podobný čolku karpatskému. Dorzolaterální lišty jsou u samce ještě více vyvinuty a průřez trupu je ještě výrazněji hranatý. Ve vodní fázi je ocasní lem samce tupě zakončený, jakoby uťatý až kolmý k dlouhé černé nitce na konci ocasu. Zadní tlapka samce je tmavá, na chodidle má světlé hrbolky, prsty jsou zejména při bázi zřetelně lemované. Kůže je během vodní fáze nápadně hladká, během suchozemské fáze pak sametová. Břišní strana těla obou pohlaví je tmavě žlutá až světle oranžová, nejčastěji beze skvrn.
způsob života :Žije v lesích, rozmnožuje se v zastíněných mělkých periodických tůních a v kalužích na rozježděných lesních cestách. V létě žije skrytě. Zimuje na souši, aktivní je od IV do IX-X. Rozmnožování kulminuje v V, vajíčka jsou kladena až do VI. Metamorfóza larev probíhá v VIII-X. V období VI až VII opouštějí dospělí čolci vodu. Čolek hranatý se dožívá více než 10 (max. 18) let. Potrava je obdobná jako u jiných malých druhů čolků.
poznámka :
červený seznam v Evropě : -
ohrožení v ČR :ko - Kriticky ohroženýSponzor stránek