ENCYKLOPEDIE

Prirodainfo.cz  >  Encyklopedie >  Obojživelníci a plazi  >  Žáby  >  Skokan krátkonohý

FOTOGRAFIE ŽIVOČICHA

ZVUKY ŽIVOČICHA

  • Je vyžadována vyšší verze FLASH PLAYERu.
      

LOKALITY VÝSKYTU ŽIVOČICHA

ČLÁNKY

POZOROVÁNÍ ŽIVOČICHA

číslo :5401.00
řád :Žáby
čeleď :Skokanovití
rod :Skokan
druh :

Skokan krátkonohý

vědecký název :Rana lessonae
výskyt :Převažuje v nižších až středních polohách od 150 do 740 m n. m., zejména v jižní polovině území ČR a SR. Z vodních skokanů je v době mimo rozmnožování nejméně vázán na vodu. V nížinách vyhledává nejchladnější stanoviště v otevřeném terénu. Osídluje stojaté vody nebo močálovité a bažinaté biotopy.
popis :Nejmenší z vodních skokanů s délkou těla do 7,5 cm. Samci jsou menší a štíhlejší. Hlava je trojúhelníkovitá se zašpjčatělým čenichem. Bubínek nepatrně přesahuje velikost oka. Lýtko je kratší než stehno. Patní hrbol je tvrdý, vysoký, obloukovitý a z boku silně zploštělý. Zbarvení hřbetu je nejčastěji žlutozelené až trávově zelené s různě četnými oválnými černými skvrnami. Středem se táhne světlý žlutozelený podélný pruh. Skvrny i středový pruh mohou chybět. Břicho je špinavě bílé až žlutavé. Samci mají na jaře přední polovinu těla žlutozelenou oproti tmavším a matněji zbarveným samic. V koutcích úst je mléčně bílý rezonátor. Pulci mají oválný trup a dorůstají jen do 6 cm.
způsob života :Zimu přečkává v pozemních úkrytech. Aktivita začíná od IV, rozmnožovací sezóna trvá od konce V do počátku VII. Rozmnožuje se v mělkých, dobře osluněných vodách. Již od poloviny V lze slyšet noční sborové „koncerty" samců. Hlas zní jako „kvrrr-kvrrr". Samička klade vajíčka v chomáčích na ponořenou vegetaci. Pulci metamorfují v VII-IX, přezimují jen výjimečně. Žáby se dožívají věku 7-9 let. Živí se různými zástupci hmyzu.
poznámka :
červený seznam v Evropě : -
ohrožení v ČR :ko - Kriticky ohroženýSponzor stránek