Prirodainfo.cz  >  Články  > Pytlák v dešti (kos horský)

Pytlák v dešti (kos horský)

Pytlák v dešti (kos horský)
přečteno 3606x 05.06.2005

Je neděle odpoledne a prší. Pozoruji z okna jak na zahradě kosi černí intenzivně hledají na trávníku dešťovky. Přemýšlím co asi dělají na horách kosi horští.


Je neděle odpoledne a prší. Pozoruji z okna jak na zahradě kosi černí intenzivně hledají na trávníku dešťovky. Přemýšlím co asi dělají na horách kosi horští. V tomto roce (2005) jsem je ještě nezastihl. Kos jako kos a je rozhodnuto. Ověřím si své teorie v terénu. Vypadám sice doma jako šílenec (prší a občas proletí i nějaký ten blesk), ale je rozhodnuto. Oblékám si maskáče, na záda házím batoh s foto výbavou a lezu do auta. K nejbližší chatě na malém kopci Kozinec to je 10 minut. Nechávám tam auto a plánuji cestu k další chatě na Ostrém, kde mám lokality s výskytem kosa horského. Mám na výběr 2 trasy - delší cestou nebo kratší trasou po hřebeni. Střídají se bouřka - mlha - projasnění. Vybírám známou trasu  po hřebeni. Na začátku kopce Ostrý se rozhoduji pro zkratku zakázaným pralesem. Vyšlo to bez pokuty, v tom počasí tam nikdo nebyl. Po hodině a půl cesty, kdy jsem chvilkami stál pod pralesními velikány a chránil jsem se před deštěm, jsem dorazil k chatě Ostrý. Začal jsem obcházet okolní loučky a u každé postával pod převislými větvemi a čekal na štěstí.

S chaty na Ostrým mě pozorovalo pár očí a přemýšleli  co tam podezřelého asi dělám. Musím přiznat, že v maskáčích, v klobouku a s batohem na zádech jsem musel vypadat jako ukázkový pytlák z filmu. Nikdo z nich nenašel odvahu aby se přišel zeptat :-) Podařilo se, kolem proletěl kos horský, a po vzoru těch černých začal v trávě hledat dešťovky. Dalo dost práce se k nim přiblížit na rozumnou vzdálenost pro fotografování. I přes velmi špatné světelné podmínky šlo udělat pár fotek, které sice nejsou ve špičkové kvalitě, ale lze je umístit na stránky jako reportážní a důkazní. Stihl jsem ještě za šera určit alespoň směr, kterým odlétal krmit mladé a mokrý, ale šťastný jsem lesem kráčel k domovu.

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Ostrý
Třinec / Tyra
Zajímavá lokalita

Ostrý je zalesněná hora 1044 metrů vysoká, kterou najdete v severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd.

zpět na články nahoru