Prirodainfo.cz  >  Články  > Fotit a plašit (dlask tlustozobý)

Fotit a plašit (dlask tlustozobý)

Fotit a plašit (dlask tlustozobý)
přečteno 3265x 22.05.2005

V blízkosti bydliště mám dobrou lokalitu. Je to louka svahem orientovaná na východ s roztroušenými keři a remízky. Prostředkem louky protéká potůček, který na spodním okraji tvoří malé jezírko. Na jaře tu louku vždy projdu a hledám hnízda pěnic. Během jedné z prohlídek louky jsem našel v řídkém keři rozestavěné hnízdo z tenkých klacíků.


V blízkosti bydliště mám dobrou lokalitu. Je to louka svahem orientovaná na východ s roztroušenými keři a remízky. Prostředkem louky protéká potůček, který na spodním okraji tvoří malé jezírko. Na jaře tu louku vždy projdu a hledám hnízda pěnic. Během jedné z prohlídek louky jsem našel v řídkém keři rozestavěné hnízdo z tenkých klacíků. Typ hnízda mi byl povědomý, ale "domácí" jsem nezastihl. Při pozdější návštěvě byla v hnízdě už vajíčka, ale ptáci vždy stihli nenápadně zmizet přízemním letem pod keři. Za další týden jsem šel kolem keře a vzpomněl jsem si na hnízdo. Jelikož jsem měl foťák zavěšený na krku tak jsem se během chůze bez zastavení otočil a vyfotil hnízdo mezi listím. Pták opět nenápadně zmizel v keřích. Doma jsem fotku zvětšil a mezi listím vidím barevné oko - dlask. Plynul čas a během pracovních povinností jsem na hnízdo zapomněl. Po jednom rodinném víkendu v pozdním odpoledním čase přemýšlím kde zajít na nějakou blízkou lokalitu a vzpomněl jsem si na dlaska. Kryt jsem nebral, ale vzal jsem stativ a dálkovou spoušť. Dlasci krmili. Postavil jsem stativ, umístil foťák i teleobjektiv, natáhnul jsem kabelovou spoušť k dalšímu křoví, zalehnul jsem na karimatku a čekal. Dlask přiletěl, nejdřív nedůvěřivě koukal na stativ, ale po chvíli začal krmit. Po každém krmení, které se opakovalo co 20 minut jsem zkontroloval záběry, opravil směr teleobjektivu, vyměnil paměťové karty a nahrál obrázky do databanky.

Ležím si a fotím a ani jsem neregistroval pohyb na druhé straně keře. Najednou koukám a 2 metry přede mnou stojí srnec. Svou chůzí napnul drátěnou spoušť a sledoval co ho to brzdí v pohybu. Jelikož jsem měl drahý foťák s teleobjektivem postavený nad hnízdem ve svahu tak jsem dostal strach z následných škod a postavil jsem se. Srnec mi začal nadávat a rychlým krokem odešel mezi keře. Škoda, že nemám 2 těla, ale dlask dostal přednost a fotil jsem ho dál. Srnec byl neodbytný a během následné 1,5 hodiny přišel ještě 2 krát. Za dva dny jsem přišel ke hnízdu opět, dlasci byli pryč a srnec se do večera neukázal. Škoda, ten den jsem na něho měl čas, ale asi byl uražený a už se nechtěl vnucovat.

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Louka "Za vodárn...
Třinec / Oldřichovice
Zajímavá lokalita

Část louky je podmáčená a část vystupuje do svahu s roztroušenými keři. Ze 2/3 je ohraničená lesem.

Významná lokalita výskytu ptáků a obojživelníků. Ptáci: ťuhýk obecný, křepelka polní, chřástal polní, loviště čápa černého, atd.

zpět na články nahoru