Prirodainfo.cz  >  Články  > Taková normální půldenní procházka

Taková normální půldenní procházka

Taková normální půldenní procházka
přečteno 4859x 26.07.2005

Taková normální půldenní procházka


- často mi píšete, kam chodím fotit zvířata - odpovídám venku, protože doma u televize to jde špatně.

Nezávisle na počasí si beru maskáče, vestu (má hodně praktických kapsiček) a klobouk (ten se hodí proti sluníčku i proti dešti). Samozřejmě mám osvědčené lokality, kde jde potkat určité druhy, proto většinou nechodím cestami, ale často odbočuji z cesty ověřit známá místa. Jedno poledne koncem července jsem se rozhodl prozkoumat lokalitu kosa horského. Jelikož bydlím v Beskydech mezi kopci tak to není problém udělat si nějakou horskou túru. Ten den je hodně teplo tak neberu maskáče, ale v kraťasech a tričku vyrážím na prohlídku.

Ještě ze dveří baráku cvakám vrabce domácí i polní a vyrážím. Koukám u cesty ťuhýk obecný tak odbočuji k němu a beru to loukou. Že nemám to správné oblečení pozoruji hned jak se mi mezi botami začnou vlnit zmije. To to pěkně začíná. Evidentně podceněné oblečení. Hned jsem zpomalil a našlapuji velmi opatrně. Je to podmáčená louka s výskytem chřástala polního a v létě po dozrání semen bodláků lze zastihnout stehlíky. Po jejich charakteristickém hlasu poznávám, že jsou tu a tak odbočuji doprostřed louky. Mají dost velkou únikovou vzdálenost, ale nějaký ten snímek udělat jde. Moc se nezdržuji, protože zmijí je tu opravdu hodně a nejsou potvory moc plaché. Dnešní skóre - louka velikosti 50 x 200 m, kterou jsem prošel v jednom směru a napočítal jsem 8 zmijí. Jsou tu pořád, ale v takovém počtu jsem je viděl poprvé. Prošel jsem až na lesní cestu a udělal jsem pár fotek motýlů. Jeden pařez se mi z dálky nezdál tak jdu blíž a v prohlubni vidím ropuchu. Poslední úsek až k horské chatě má dost výrazné stoupání a ty kila v batohu (manželka tvrdí, že i kolem pupku) na zádech se pronesou.

Všude kolem krmí budníčci. Budníček menší je vděčný pták pro fotografování. Je hojný (je téměř všude), při krmení se ozývá hlasitým a charakteristickým hlasem. Během krmení má malý okrsek pro sběr hmyzu a hlavně krmí i při vyrušení (běžně fotím ze vzdálenosti 1-1,5m). Hned u cesty slyším jednu samičku a neodolám. Sedám mezi borůvky a koukám za hlasem. Proletí kolem a už je v malém smrčku mezi borůvkami. A je můj. Najít hnízdo je otázka chvilky. U chaty pozoruji ve smrku krmícího pěvce. Je to pěnice pokřovní hnízdící neobvykle na cca 10m smrku ve výšce asi 6m. Do večera jsem kosy horské neviděl a tak jdu k domovu. Pod kopcem si prohlížím hezkou louku a přemýšlím co asi srnci. Je 19 hodin a rozhoduji se počkat do 20:30. Bez pořádného oblečení komáři pekelně štípou, ale co člověk nevydrží pro pár fotek. Kolem 20. hodiny něco skáče v trávě na druhé straně louky, vidět je jen občas ocas. Nemůžu se rozhodnout mezi kunou a liškou. Zvednu zrak od foťáku a loukou ke mně kráčí srnec. Zastavuje se na 10 metrů a pouští se do pastvy. Sedím na louce úplně nechráněný a fotím. Je již trochu šero a tak je problém udržet krátké časy z ruky. To cvakání spouště srnec slyší a otáčí se ke mně, ale po chvilce se dál v klidu pase. Neodvažuji se ani pohnout ať mě ti komáři sežerou. Je tma a jdu domů. U baráku si ještě odskočím na louku jestli neuslyším pískání srny a najednou se kolem prohnali. Hned fotím podle odhadu, protože v hledáčku už není nic viděl. Nastavuji různě foťák, ale zajímavá je jen ta první fotka (jako vždy).

Fotit jde úplně všude, jen je třeba se pořádně koukat kolem sebe a být ve správný čas na správném místě
... JAK PROSTÉ.

Vrabec domácí:

Vrabec polní:

Ťuhýk obecný:

Stehlík obecný:

Stehlík obecný:

Stehlík obecný:

Zmije obecná:

Zmije obecná:

Zmije obecná:

Ropucha:

Borůvky:

Budníček menší:

Budníček menší:

Budníček menší:

Pěnice pokřovní:

Pěnice pokřovní:

Srnec:

Srnec:

Srnec:

Srnčí říje:

 

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Údolí Tyry
Třinec / Tyra
Katastr obce

Obec Tyra je vzdálená přibližně 10 km od města Třinec v nádherném prostředí CHKO na úpatí Beskyd.

Tyra leží na úpatí hory Ostrý a Javorový.

zpět na články nahoru