Prirodainfo.cz  >  Články  > Mionší - naučná stezka

Mionší - naučná stezka

Mionší - naučná stezka
přečteno 4561x 14.06.2005

Dolní Lomná - alespoň nahlédnout do tajemného pralesa Mionší mohou již od minulého týdne všichni, kteří na tuto příležitost čekali dlouhých 16 let. V úterý totiž v obci Dolní Lomná slavnostně otevřeli naučnou stezku Mionší, která vede částečně po hranici pralesa.


Týdeník HORIZONT - 31.května 2005

Dolní Lomná - alespoň nahlédnout do tajemného pralesa Mionší mohou již od minulého týdne všichni, kteří na tuto příležitost čekali dlouhých 16 let. V úterý totiž v obci Dolní Lomná slavnostně otevřeli naučnou stezku Mionší, která vede částečně po hranici pralesa.
Přestože právě ten den se počasí pokazilo, déšť ani chladno neodradily početné publikum, které se slavnosti přišlo zúčastnit. "Tento kraj a zdejší krásná příroda mě vždycky chytí za srdce," projevil uspokojení nad zpřístupněním stezky ve své úvodní řeči přítomný ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), který se později projel částí stezky v připraveném koňském povoze. "Naše oblast nemá příliš mnoho historických památek - nemáme Karlův most ani Eiffelovku, ani mořské pláže nebo naleziště diamantů, a přesto i naše Beskydy jsou něčím výjimečné," uvedla ve své řeči starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová (nezávislá).
I přes nepříjemné počasí se po slavnostním přestřižení pásky vydalo na prohlídku stezky několik skupin lidí. Mezi nimi také děti ze Základní školy v Jablunkově, které navštěvují přírodovědný volitelný předmět. Původně měla skupinka kvůli dešti projít pouze části stezky, žáčci však své učitelky překvapili zájmem pokračovat po celé trase.
Naučná stezka Mionší měří asi sedm kilometrů a turisté na ní objeví 10 zastavení s informačními tabulemi. Dozví se tak například, jak funguje přirozený les, jak se liší běžný hospodářský les od přirozeného, jak byl zdejší kraj osidlován a jak žili místní horalé. Ale také proč je Mionší již více než 100 let chráněn před běžným využíváním lidmi nebo jaké rostliny a zvířata se zde objevují.
Trasa patří mezi středně náročné s převýšením 330 metrů. Prohlídka zabere asi 3 až 4 hodiny. Třetina trasy vede po úzkých loveckých chodnících. Naučná stezka bude přístupná až do 15. září. Příštím rokem se návštěvníkům otevře 1. června. Za vstupné na stezku dospělí zaplatí 60 korun, děti o polovinu méně. Marcela Hrubá

Tato novinová zpráva mě velmi zaujala a rozhodl jsem se naučnou stezku navštívit

Do pralesa Mionší chodím již pěknou řádku let. Je to krásná a poměrně nenarušená lokalita na průmyslovém Třinecku. Nikdy jsem nikde neviděl žádné cedule se zákazy vstupu a nikdy mě nikdo z lesáků neupozornil na to, že chodím po uzavřené lokalitě. Území pralesa je charakteristické rozsáhlou plochou navazující na Slovenskou hranici a chráněné turistickými stezkami, které vedou pouze po obvodu. Z tohoto důvodu se tady daří vzácným rostlinám i živočichům. Na okrajích pralesa je to s tou ochranou dosti divné, protože les je obhospodařovaný těžbou a v zásadě se v ničem neliší od běžného hospodářského lesa. Centrum je již zajímavé. Uzavřenost lokality v totalitních dobách nabyla dána ochranou území, ale spíše výbornou a rozsáhlou loveckou lokalitou pro uspokojení vlivných špiček. S této lokality je hodně špičkových trofejí. Uzavřenost území měla ale bezesporu výborný vliv i na ochranu přírody, protože se toto území neobjevovalo ani na turistických prospektech.
Nově otevřená naučná trasa vede pouhou části tohoto území - a to tou nejvíce obhospodařovanou. Budí to dojem jako by představitelé obce chtěli pro své návštěvníky další tajemné lákadlo. Ta opravdu cenná část lokality je mimo stezku - a to mě fakt těší. Je to klasické potvrzení přísloví "vlk se nažral a koza zůstala celá".
Oproti článku je návštěva lokality zdarma. Chcete-li doprovod průvodce (vhodné pro organizované skupiny), pak zaplatíte. Průvodce s Vámi projde celou trasu a to co uvidíte a přečtete na informačních tabulích to Vám ještě navíc řekne. :-)


Začátek naučné stezky s informačními tabulemi a pár lavičkami. Najde se tu i malý přístřešek velikosti autobusové zastávky. Pokud máte objemnější svačinu tak doporučuji sníst, je to jediné místo celé trasy kde najdete odpadkový koš. Auto nebo autobus jde zaparkovat cca 100m u hlavní silnice.


Malý okruh okrajem pralesa s 10 zastávkami.


Odbočka na trasu. Po celou cestu Vás bude tetřev provádět a nenechá Vás na pochybách - směrovky jsou fakt v každém ohybu silnice.


Informační panely na trase jsou kvalitně provedené, ale přírodu pouze obecně popisují. Více se z nich dovíte historií osidlování a popis těžkého života zdejších lidí.


U první cedule je větší krmelec pro vysokou. V zimním období to má výhodu. Pokud ji chcete vidět, tak Vám přijde až skoro k hlavní cestě. Důležitá informace: za krmelcem je do leva nepoužívaná stará cesta. Pro fajnšmekry doporučuji odbočit - vlezete do lokality datlíka tříprstého.


Hlavní tah začíná jít mírně do kopce. Připadáte si jako v parku.


Přesně tak, zabloudit nemůžete. Pořád rovně cestou.


Všímaví občas najdou místo, kde po chvilce klidu lze spatřit něco zajímavého ..... zmije.


Prales a spadlé stromy? Ne, to jsou jen u silnice kmeny připravené na odvoz.


Zastávka číslo dva. Malá loučka s posezením - 2 lavičky. Ale je tu stín a výhled do údolí na Dolní Lomnou. Malé děti bych z dozoru nepouštěl. Zmijí jsem tam viděl hodně a nebyly moc plaché.


A jdeme dál ...


... silnicí.

 


Přes nižší smrčky je vidět na okolní kopce.


Chvílemi je přes vytěžené mýtiny vidět do okolí, ale směrem ven z pralesa.


Směrovka tetřeva nenechává na pochybách a pošle Vás do kopce mezi stromy.


Moc se neradujte, to je jen náletové křoví a cesta sježděná po těžbě. Jsme v polovině stezky a končíme s botami na vysokých podpatcích. Jo těžba je těžba a bahno je výsledek. Potěšující je, že cesta po 20 metrech přechází na chodníček a hned se jde lip.


Sice z chodníku nejde odbočit, ale je tu místo pro směrovky, které označují záhyby chodníku.


Jdu si po trase a najednou zákaz vstupu. Koukám proč a našel jsem za křovím zarostlý lovecký chodník.


Cesta se zúžila z dvouproudovky na jeden proud, proto rozhodli: uděláme zábradlí.


Chtělo by to občas pár laviček. Pokud by bylo odpočívadlo, byly by sice i odpadky, ale lidé by se zastavili a krajinu si lépe prohlédli. Všichni tu trasu proletí za 3 hodiny a na konci neví nic.


Občas najdete malé místečko, které pasuje k názvu prales. Bohužel s okolím, které je obhospodařované to celé budí spíš dojem neupravenosti.


Prales? Ne, to je jen klestí neodklízené po těžbě.


Mýtina po těžbě může být taky dobrá - aspoň je pro zpestření nějaký výhled. Nad informační ceduli ve výšce 5 metrů si strakapoud velký našel místečko pro svou dutinu. Chvíli jsem se tam zdržel a potkal jsem 3 penzistky na společném výletu. Ten kravál při krmení odrostlých mláďat jim evidentně rušil pohodu při jejích společném dialogu. Vzdaly to a šly dál. Je zajímavé, že ani další skupina a to s "průvodcem" si ten "kravál" nedokázala vysvětlit. Jelikož jsem byl poblízku v maskáčích s rozbalenou technikou a připadal jsem jim asi trochu důvěryhodně, tak mě požádali o malý výklad. Dokázal jsem je i bez laviček zdržet asi o 30 minut. Vše bylo korunováno nízkým letem čápa černého. :-)


Cesta začíná jít dolů a upozorňuje na blížící se konec trasy. Kazatelnou se s Vámi "prales" loučí.

 Na závěr malé shrnutí.

     pro turisty je naučná stezka dobrým řešením. Je to další lákadlo pro region. Pokud jde někdo čistě na prohlídku pralesa bude určitě naprosto zklamaný. Pro tyto lidi doporučuji odbočit za výše uvedeným krmelcem na starou cestu směrem k lovecké chatě, nebo jít dál silnicí a neodbočovat do leva s tetřevem. Až se budete po silnici vracet tak na stezku můžete bez problémů znovu odbočit.

Já jsem z té trasy odbočil:

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Dolní Lomná
Dolní Lomná
Katastr obce

Obec Dolní Lomná leží v malebném údolí Těšínských Beskyd na pomezí sousedního Polska a Slovenska, v nejvýchodnější části ČR, v malebném údolí Těšínských Beskyd.

Je to údolí, kterým protéká průzračně čistá voda říčky Lomné, a které se řadí mezi nejkrásnější údolí Moravskoslezských Beskyd.

Je rozložena v širokém údolí uzavřeném lesnatými stráněmi ze všech stran. Od severu je chráněna širokým hřbetem Kozubové na jižní straně vrcholem Skalky a Velkým Polomem.

Nachází se v Chráněné krajinné oblasti Beskydy s přísným režimem hospodaření, zástavby, rozvoje rekreace, turistiky a sportu. Z přírodních pozoruhodností je nejvýznamnější přírodní rezervace Mionší o výměře 169,78 ha.

zpět na články nahoru