Prirodainfo.cz  >  Články  > Lednice

Lednice

Lednice
přečteno 6618x 28.10.2005

Není jak spojit příjemné s užitečným. Jak se blížil podzimní veletrh informatiky INVEX, tím více jsem plánoval využití volného času na obhlídku lokalit okolo Brna. Volba padla na nádrže Nové Mlýny a Lednici.


Není jak spojit příjemné s užitečným. Jak se blížil podzimní veletrh informatiky INVEX, tím více jsem plánoval využití volného času na obhlídku lokalit okolo Brna. Volba padla na nádrže Nové Mlýny a Lednici. Ve čtvrtek 27.10.2005 brzo ráno jsem vyjel z Třince do Brna na veletrh. Málo kdy si ho nechám ujít. Ve spojení ze státním svátkem a víkendem a po prohlídce předpovědi počasí jsem se těšil na fotografickou dovolenou. Sám jsem byl zvědavý co vydržím v mrazivém podzimu celé dny v přírodě s nocováním v autě. Ve čtvrtek dopoledne jsem zvládnul veletrh a pak vyrazil směr nádrže Nové Mlýny. Jel sem tam poprvé v životě a úplně naslepo. Za těch posledních pár let jsem si zvykl plánovat cesty čistě podle mapy.

Projel sem hráz mezi Horní a Střední nádrží a zaparkoval na odbočce k Dolním Věstonicím. Jako první mě přivítala Pálava v krásném odpoledním sluníčku. Byl jsem fascinován nepřetržitými tahy husy polní a po krátké chvíli jsem vzdal jejich počítání. Nepřetržité tahy husy polní jsem sledoval celé 3 dny mé návštěvy na Jižní Moravě. Prošel jsem se po hrázi mezi Horní a Střední nádrží. Na kamenné suti u okraje cesty zůstal odpadlík špaček obecný. Kousek dál byl lužní les kolem Střední nádrže označkován bobrem evropským. Tyto bobří výtvory jsem viděl poprvé. My chlapi z hor za nimi zkrátka musíme jezdit. Tahy husy polní jsem sledoval až do soumraku. Střední nádrž byla obsazena rybáři, kteří "odborně" školili přihlížející turisty. Všechno byly podle nich zaručeně letící husy nebo kormoráni a ti turisti jim to žrali. Trochu jsem se odvážil jim udělat školení ohledně základních druhů vodního ptactva a zjistil jsem, že neznají ani slova jako březňačka nebo polák (jsou to zkrátka kachny). To, že kormorán má v letu siluetu pravidelného kříže taky zjistili poprvé. Když jsem z jejich volavky udělal orla mořského a pak ještě poznal v letu 2 druhy racků. Tak mi na rovinu bez okolků řekli, že jsem nějaký chytrolín, protože v Čechách se vyskytuje jedině ten "zlodějský, černohlavý". Vedle našeho hloučku stojící myslivec se ani nepřipojil do debaty, protože asi taky si nebyl moc jistý. Tou debatou mě pěkně znechutili, že jsem raději jel dál. Ono není moc dobré debatu vyostřit až na hádku, když potřebujete vstupovat na jejich pozemky :-) Kouknul jsem na mapu a večer zapíchl auto na jedné boční polní cestě pod stromy. Na Jižní Moravě jsem si připadal jako ve starých totalitních dobách. Příroda sice krásná, ale obchody zavřené. Ještě, že se lze zásobit v dnešní době na benzinkách. Ty jsou otevřené většinou nonstop.

Noc byla pěkně mrazivá, ale zpestřoval jsem si to počítáním letadel. V každém okamžiku byly na obloze vidět nejméně 2. Ráno jsem naplánoval Lednici a procházkou kolem Zámeckého parku, sledováním sokolníků a návštěvou okolí Lednice jsem strávil příjemně celý den. Večer jsem se ještě zajel kouknout na Nesyt. Bylo fascinující sledovat ty vzdušné reje špaččích hejn. Moji radost nemohli pochopit místní starousedlíci. Přišli se podívat co to tam provádím tím běháním v rákosí kolem jejich pozemků. Oni totiž až za soumraku se vraceli domů z celodenního hlídání vinných hroznů před špačky a jinou "havětí". Na nocleh jsem si pro zpestření vybral zase jinou klidnou polní cestu. V mrazivém ránu jsem se trochu ohřál běháním za hejnkem mlynaříků dlouhoocasých a pak vyrazil směr rezervace Pastvisko u Lednice.

Rezervace Pastvisko je velice zajímavá lokalita. Je to velká plocha rákosu a uprostřed vodní plocha. Určitě je to tam velice zajímavé hlavně na jaře v době hnízdění. Nejsou tam rybáři a tak má člověk klid při té "podezřelé" činnosti jako je běhání v rákosí kolem vodní plochy. V této klidné lokalitě se zdrželo na tahu 6 volavek bílých a čerstvých stop po bobrech a divočácích tam bylo taky hodně. Večer jsem si odskočil do blízké obory Bulhary. Na focení uvnitř jsem nedostal povolení z důvodu lovu hostů a tak sem si postavil kryt hned u plotu při jednom přelezu. Dočkal jsem se 2 daňků a večer po setmění jsem si to namířil na 250km cestu domů.

O tomto kraji jsem nevěděl vůbec nic, tak jsem si ho trochu prošel abych se tam mohl vrátit již na jistotu. Nevím zda mi to vyjde na jaře v době hnízdění, ale na podzim jsem tam určitě zas. MAXIMÁLNĚ DOPORUČUJI.

Pálava:

Pálava:

Husy polní:

Husy polní:

Husy polní:

Špaček becný:

Pozůstatek po bobru evropském
na Nových Mlýnech:

Pozůstatek po bobru evropském
na Nových Mlýnech:

Lednický zámek:

Jako první po ránu mě přivítaly
v Zámeckém parku kavky obecné:

Kavka obecná:

Zámecké jezero v Lednici:

Zámecké jezero v Lednici je důležité zimoviště
vodního ptactva:

Ptačí společnost na Zámeckém jezeře:

Minaret v Lednici:

Labuť velká na Zámeckém jezeře:

Labuť velká na Zámeckém jezeře:

Pohled z Minaretu na kolonií hnízd
volavky popelavé na Zámeckém jezeře:

Pohled z Minaretu na kolonií hnízd
volavky popelavé na Zámeckém jezeře:

Pohled na Minaret přes Zámecké jezero v Lednici:

Hejno špačků obecných před přistáním
v rákosí Nesytu:

Hejno špačků obecných před přistáním
v rákosí Nesytu:

Nocující špaček obecný v rákosí Nesytu:

Nocující špačci obecní v rákosí Nesytu:

 

Pohled na vodní plochu rezervace Pastvisko u Lednice:

Při troše štěstí lze na rozhraní rákosí a vodní plochy vidět i chřástala vodního:

Mlynařík dlouhoocasý:

Mokřad a rezervace Pastvisko. Uprostřed rákosí a orobince je schovaná vodní plocha:

Pozůstatek po bobru evropském
v rezervaci Pastvisko u Lednice:

Pozůstatek po bobru evropském
v rezervaci Pastvisko u Lednice:

Volavka bílá:

Volavka popelavá:

Volavka popelavá:

Shromážděné husy polní na Nesytu:

Volavka popelavá na Nesytu:

Částečně vypuštěný Nesyt:

Částečně vypuštěný Nesyt:

Volavky popelavé na Nesytu:

Pohled do obory Bulhary:

Daněk skvrnitý:

Daněk skvrnitý:

 

 

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Lednice
Lednice
Katastr obce

Katastr obce leží dílem v nivě řeky Dyje, dílem na vysoké terase a zasahuje i do nivy potoku Včelínku. V nivě Dyje vytváří řeka soustavu bočních ramen a kanálů, které mezi sebou svírají pás lužních lesů a nivních luk, z nichž část byla ovšem v minulosti rozorána. Význačné hnízdiště vodních ptáků chrání národní přírodní památka Pastvisko u Lednice, zbytek typické podyjské tůně najdeme i v přírodní památce Květné jezero. V nivě Včelínku byla ve středověku vybudována soustava rybníků, které se staly důležitým hnízdištěm a tahovou zastávkou vodního ptactva (národní přírodní rezervace Lednické rybníky). Lužní lesy, louky i vodní plochy představují významná naleziště řady chráněných druhů rostlin a živočichů. Okolí zámku bylo na počátku 19. století přebudováno v rozsáhlý anglický park, který je příkladem optimálního a citlivého využití přírodního potenciálu krajiny v sadovnické tvorbě. V parku najdeme kromě domácích dřevin i bohatou sbírku cizokrajných stromů a keřů. Parkově upraveny jsou i břehy lednických rybníků a krajinářský význam má rovněž Bezručova alej, spojující Lednici s Valticemi. Vysokou hodnotu tohoto území vyjadřuje zapsání Lednicko-Valtického areálu do seznamu míst Světového kulturního dědictví UNESCO. Zbytek katastru zaujímá zemědělská krajina.

zpět na články nahoru