Prirodainfo.cz  >  Články  > Bahňáci v Karviné / Loukách

Bahňáci v Karviné / Loukách

Bahňáci v Karviné / Loukách
přečteno 4886x 13.05.2007

Jaro 2007 bylo na bahňáky v Karviné / Loukách štědré a zjistil jsem 5 druhů.


Jaro 2007 bylo na bahňáky v Karviné / Loukách štědré a zjistil jsem 5 druhů.

Stabilními hosty jsou kulíci řířní. Na kamenitých okrajích hnízdily 2 páry. Během toku nebyli moc ostražití a fotografie páření jsem pořídil bez krytu ze vzdálenosti cca 5 metrů. Jen škoda, že to bylo proti sluníčku.

Samička projevovala zájem o páření trochu předkloněným postojem. Sameček nebyl moc galantní. Nejdřív se přiblížil zezadu k samičce a začal ji kopat do ocasku. Pak na ni vyskočil a proběhlo páření. Toto chování se vícekrát opakovalo a v přestávkach probíhaly svatební lety a tok. V den fotografování kulíků to byli jednoznačně nejhlasitější ptáci na jezeru.

Čejky chocholaté běžně hnízdí na vzdálenější louce a u vody v rákosí zbírají potravu, proto jsem jim moc nevěnoval pozornost až do momentu kdy jsem vyplašil jednu čejku přímo z hnízda na okraji rákosového porostu.

Vždy jsem viděl čejky hnízdit na otevřené ploše s dobrým rozhledem, ale čejka z tohoto hnízda byla obklopená řídkým rákosem a vzrostlou trávou.

Pisík obecný mi udělal obrovskou radost, protože sám prozradil hnízdo. Procházel jsem trávou kolem rákosových porostů a náletů dřevin a kvůli komárům jsem se na chvíli zastavil. Po chvíli jsem slyšel písknutí a kousek ode mně přistál pisík. Za chvíli si mně všiml a odletěl, ale mně to bylo jasné. Klekl jsem si a prozkoumal nejbližší okolí. Stál jsem 2m od hnízda. Postavil jsem si přenosný kryt 2 metry od hnízda pod stromkami a stačilo jen chvíli počkat. K hnízdu jsem chodil pár dnů a pořídil více fotek v různém osvětlení.

Vodouš bahenní se zdržoval na bahnitých okrajich u vodních ploch i na bahnitých místech u protékajících struh. Přestal jsem ho vídávat až počátkem léta.

Vodouši rudonozí dopadli špatně. Na nedaleké louce měli tradiční hnízdiště s více pary, ale Doly v Karviné provedly tzv. rekultivaci a je konec. Navíc v tomto suchém roce byly tradiční louky suché, a proto jsem vídával pouze 1 pár.

Bohužel jsem nenašel hnízdo, pouze jsem zjistil jejich oblíbené místa v plochách starých suchých kopřiv. Výskyt vodoušů rudonohých upoutal i jednoho drozda zpěvného a naučil se pěkně imitovat jejich tok. Strašně mě to mátlo při hledání hnízda.

 

Leszek Madzia

ŽIVOČICHOVÉ

LOKALITA

Karviná / Louky ...
Karviná / Louky
Zajímavá lokalita

Lokalita leží v katastrálních územích Karviná-Darkov (severní okraj lokality) a Karviná-Louky (většina plochy lokality).

Jde o rozsáhlou poklesovou kotlinu, která se vyvinula důlní činností před několika lety na ploše trvalých trávních porostů a neustále se vyvíjí.

zpět na články nahoru