Prirodainfo.cz  >  Články  > S fotovorem na Kotvici

S fotovorem na Kotvici

S fotovorem na Kotvici
přečteno 7453x 24.05.2007

Plný euforie z prvního testování nového fotovoru jsem využil volnější chvíle a jak jsem služebně projížděl kolem Albrechtiček tak mě to přimo táhlo na Kotvici. Měl jsem 3 hodiny čistého času tak jsem byl zvědavý co za tak krátkou dobu jde vidět.


Plný euforie z prvního testování nového fotovoru jsem využil volnější chvíle a jak jsem služebně projížděl kolem Albrechtiček tak mě to přimo táhlo na Kotvici. Měl jsem 3 hodiny čistého času tak jsem byl zvědavý co za tak krátkou dobu jde vidět.

Na Kotvici je početná kolonie racku chechtavých a tak jsem měl trochu strach zda racci nespustí velký křik, ale byli to kupodivu ti nejdůvěřivější ptáci, které jsem viděl.

Na hrázi trochu kryty stromy jsem skompletoval kryt a i když mě racci viděli tak si toho moc nevšímali. Do krytu jsem vlezl hned na cestě a s krytem jsem sešel do vody pod hráz. Rackům se to moc nelíbilo, ale hned se uklidnili a dali pokoj celý čas co jsem byl ve vodě.

Stačilo trochu počkat až se ptáci uklidní a potom pomalu jít s krytem kolem rákosí.

Jako první si kolem krytu začala hledat potravu slípka zelenonohá. Byla tak blízko, že jsem ji měl problém teleobjektivem zaostřit. Trochu jsem se musel vzdálit. Následující 2 fotky jsou skoro bez ořezu.

Racci chechtaví byli velmi přátelští a vůbec si mě nevšímali. Fotky jsou velikostně bez ořezu a spozorněli až když jsem se dostal s krytem na vzálenost do 2 m od hnízd.

Dokonce mi sedali na kryt a nechávali se vozit. Ani by mi to nevadilo kdyby mi ten kryt tak nezaneřádili a byli trochu tišeji.

I racek chechtavý se rád koupe.

V koloní racků je velký rozdíl v průběhů hnízdění. Někteří racci sedí na vejcích a někteří již mají větší mláďata. U většiny jsem viděl 1 vajíčko nebo 1 mládě a pouze občas jsem si všiml 3 vajíček. Nic mezi tím. Všichni racci ani neměli postavená hnízda, někteří vysedávali svoje 1 vajíčko přímo na kládách dřeva co vystupovaly z vody.

Tohoto malého racka jsem si všiml až když poskočil na hnízdě jak se mi trochu neopatrně podařilo krytem najet do rákosí.

Rákosník velký byl tohoto dne jednoznačně nejhlasitější druh rákosníka. Na malé ploše, kterou jsem prošel zpívali 4.

Z hráze nebo z cest kolem Kotvice jsem potápky černokrké ani neviděl a vůbec jsem nevěděl, že tam jsou, ale po najetí mezi ostrůvky rákosí jsem pozoroval 4 páry. Chvíli se zdržovaly mezi rákosím a pak vyplavaly na otevřenou hladinu na větší hloubky.

Uprostřed rákosí pozorováni pouze 2 ptáci potápky roháče. Krytu nedůvěřovali a hned odplavali na vzdálenější hladinu.

Kormoránů velkých tam bylo opravdu hodně.

Poláci velcí krytu taky moc nedůvěřovali, ale pokud jsem se moc nehýbal šlo se k nim přiblížit blíž.

Pak z malého ostrůvku rákosí vyplavala i kachna poláka velkého z 7 kachňaty.

Jako všechny děti. Chvíli nedával pozor a pak musel mámu hledat. To jsou ty pravé chvíle pro predátory.

Na hladině mezi ostrůvky rákosí byly i kopřivky obecné.

Pro odborníky není problém se během plavání poškrábat na hlavě.

A to je pro dnešek vše. Hlavně jsem si trochu prošel hladinu a ověřil kde se jaké druhy zdržují.

Leszek Madzia

LOKALITA

Rybník Kotvice
Albrechtičky
PR

Katastrální území: Albrechtičky
Rozloha: 60,56 ha, ochranné pásmo nevyhlášeno
Datum vyhlášení: 10.3.1970

Charakteristika : Rybník s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin. Význačná lokalita kotvice plovoucí.

Hlavním důvodem ke zřízení této přírodní rezervace je ochrana mělkého rybníčku s přilehlými lužními fragmenty a rybničních biocenoz s množstvím vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů. Z nejvýznamnějších druhů rostlin se zde nachází kotvice plovoucí (Trapa natans L.), nepukalka vzplývavá (Salvinia natans L.) a další. Porosty vodních a bahenních rostlin jsou vyhledávány ke hnízdění a úkrytu vodními a bahenními živočichy, zejména z říše ptactva.

zpět na články nahoru